Haber

İran, İsrail’in Gazze’ye nükleer bomba atma tehdidini BM’ye iletti

İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Emir Said Erivani, İsrail Kültürel Miras Bakanı Amichai Eliyahu’nun Gazze’ye nükleer bomba atma tehdidini kınayarak, bu tehdidin BM ve uluslararası toplum tarafından ciddiye alınması gerektiğini belirtti.

İran’ın BM Daimi Temsilcisi Buyruk Said Erivani, İsrail’in Gazze’ye karşı nükleer silah kullanma tehdidini BM’ye taşıdı. Erivani, BM’ye yazdığı mektupta İsrail’in aşırı sağcı Kültürel Miras Bakanı Amichai Eliyahu’nun Gazze’ye nükleer bomba atma tehdidini kınadı. Bu tehdidin BM ve uluslararası toplum tarafından ciddiye alınması gerektiğini belirten Erivani, İsrail’in nükleer silah programını durdurması için siyasi baskı uygulanması gerektiğini ifade etti. Erivani, “BM’yi ve uluslararası toplumu, İsrail’in Gazze kuşatması altındaki sivillere karşı nükleer silah kullanma tehdidi konusunda uyarmak istiyorum.”

Gazze’de Filistin halkının açık bir soykırıma uğradığını belirten Erivani, “Filistin halkı artık nükleer silah kullanma tehdidiyle karşı karşıya. İsrail rejimi elbette Gazze’yi iki atom bombası gücüyle bombaladı. Nükleer silah kullanma tehdidi açıkça “BM kurallarına ve uluslararası hukuka aykırıdır. Böyle bir tehdidin uluslararası hukuku ihlal eden ve açıkça işgalci konumda olan bir rejim tarafından yapılması, bu tehdidi daha da ciddi hale getiriyor” dedi.

İsrailli aşırı sağcı Kültürel Miras Bakanı Amichai Eliyahu katıldığı bir radyo programında Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere karşı nükleer silah kullanma tehdidinde bulunmuştu. Abluka altındaki Gazze’ye nükleer bomba atılmasının da olasılıklardan biri olduğunu belirten Eliyahu, “Bölgede yaşayan Filistinliler İrlanda’ya ya da çöllere gidebilir.” – TAHRAN

haberyildirim.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu