Haber

BM: Libya kıyılarında 73 düzensiz göçmen kayboldu

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) Libya şubesi, dün Libya açıklarında alabora olan teknede bulunan en az 73 kaçak göçmenin kayıp olduğunu bildirdi.

IOM Libya şubesinin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Dün Libya sahilinde meydana gelen tekne kazasında en az 73 düzensiz göçmenin kaybolduğu ve yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor. 14 Şubat’ta Qasr Alkayar’dan 80 kişi Avrupa’ya gitmek için yola çıktı. Son derece zor koşullarda kıyıya dönebilen 7 kişi şu anda hastanede.”

IOM Akdeniz Entegrasyon Ofisi Sözcüsü Flavio Di Giacomo da Twitter’da yaptığı paylaşımda, Ocak ayından bu yana Akdeniz’in orta kesiminde sistematik olmayan göç yolunda 130’dan fazla kişinin hayatını kaybettiğini paylaştı.

BM verilerine göre 2022 yılında Akdeniz’in orta kesiminde Afrika’dan Avrupa’ya geçmeye çalışırken toplam 1377 düzensiz göçmen hayatını kaybetti.

Akdeniz’de sistematik olmayan göç sorunu

Akdeniz’in İtalya, Malta ve Libya arasında kalan bölgesi son yıllarda Afrika’dan Avrupa’ya geçişte sıklıkla kullanılan düzensiz göç yollarından biri olarak öne çıkıyor.

Denizde yardım isteyen düzensiz göçmenleri genellikle Avrupalı ​​hükümet yetkililerinden ziyade Avrupalı ​​sivil toplum kuruluşları kurtarır. Bu STK’lar, AB üye ülkelerinin “güvenli bir sığınak” sağlayamaması nedeniyle zaman zaman kurtardıkları düzensiz göçmenleri tahliye etmek için mücadele ediyor.

Akdeniz’i geçebilen ya da kendi imkanlarıyla kurtarılan göçmenler için Avrupa’da ilk sırayı İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara parçası olan Lampedusa Adası alıyor.

Her yıl birçok düzensiz göçmen, Akdeniz’i geçmeye çalışırken teknelerin alabora olması veya teknelerin aşırı kalabalık olması nedeniyle hava ve susuzluk nedeniyle hayatını kaybediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu