Haber

İran Cumhurbaşkanı ve Kazakistan Başbakanı İsmailov ikili ilişkileri görüştü

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Kazakistan Başbakanı Alihan Ismailov, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin temaslarda bulundu.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre, resmi temaslar için Tahran’a gelen Kazakistan Başbakanı İsmailov, Devlet Başkanı ile görüştü.

Kazakistan’ı Avrasya Birliği’nde etkili ülkelerden biri olarak nitelendiren Reisi, iki ülke arasındaki ilişkilerin ekonomik ve ticari alanda geliştirilmesine vurgu yaptı.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geçen yıl önemli ölçüde arttığına işaret eden Reisi, “Bu seviyedeki ilişkiler iki ülkenin kapasitesine uygun değil. Bunu geliştirmek için daha fazla çaba göstermemiz gerekiyor.” söz konusu.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Reisi, Orta Asya’dan Basra Körfezi’ne transit geçiş altyapısına yatırım yapılması, ticari iş birliğini kolaylaştıracak ulaşımın geliştirilmesi, tarım alanında iş birliğinin artırılması ve yenilikçi mekanizmalardan yararlanılması gibi konulara da dikkat çekti. para ve bankacılık alanlarında.

Kazakistan Başbakanı İsmailov, ülkesinin ekonomik ve ticari yatırımlar alanında İran ile bağlarını geliştirmeye önem verdiğini ifade etti.

İki ülke arasındaki mevcut ticaret hacminin sahip oldukları kapasitelerle orantılı olmadığına dikkati çeken İsmailov, gelecekteki işbirliğinin geliştirilmesi için bir yol haritası tasarladıklarını kaydetti.

İsmailov, Tahran ile Astana arasındaki anlaşmaların uygulanmasının hızlandırılmasının iki ülkeye somut faydalar getirmesini umduğunu söyledi.

Kazakistan Başbakanı İsmailov, akşam saatlerinde İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Muhbir ile bir araya geldi. İkili, Tahran ile Astana arasındaki bağlantıları görüşerek ticaret hacmini artırma kararı aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu