Yaşam

Sinemanın İçini Göstererek Film Yapımına İlişkin Harika İlham Veren Filmler

Film yapımcılığını tüm çıplaklığıyla ortaya çıkaracak ve size ilham verecek sinemaların perde arkası sıra dışı bir yolculuğa hazır olun. Bu sinemalar, ışıkların altında gizlenen tutkuları, dramı ve komediyi perde arkasından beyazperdeye taşıyor. Sinemaseverlerin kalbini fethedecek bu eserler, sinema dünyasının kamera arkasını merak edenler için şimdiden bilet satışına başladı. İzlemenin tadını çıkarın! ?

Kaynak: Sinemalarla ilgili bilgiler IMDb ve TMDB sitelerinden alınmıştır.

20. Hatıra, 2019

IMDb: 6.4

Özet Sinema öğrencisi Julie sessiz bir kızdır. Bir gün, karizmatik ama güvenilmez bir adam olan Anthony ile fırtınalı bir flört yaşarken, kendini bir sanatçı olarak bulur. Kendisine karşı çok korumacı olan annesine meydan okumaya başlar ve arkadaşlarıyla daha fazla vakit geçirmeye başlar. Ancak arkadaşlarına olan ilgisi giderek ağır ve kaygılı bir ilişkiye dönüşecek kadar derinleşecek, hayallerini bile yok edecek boyuta ulaşacaktır.

Oyuncular: Neil Young, Tosin Cole, Jack McMullen

Müdür: Joanna Hogg

19. Kutsal Motorlar, 2012

IMDb: 7.0

Özet : Sinema, izleyiciyi Paris sokakları olarak bildiğimiz ama daha sonra bambaşka bir manzaraya dönüşen mekanlarda ürpertici bir yolculuğa çıkarıyor. DL isimli varlığın hayatında bir güne tanıklık ettiğimiz Holy Motors’ta, bir hayattan diğerine şiirsel bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu iç içe geçmiş omurlarda DL, tamamen insan kimliğini kazanır; bazen bir erkek, bazen bir kadın, bazen bir genç, bazen de ölüm döşeğinde.

Oyuncular: Denis Lavant, Edith Scob, Eva Mendes

Müdür: Leo’lar Carax

18.Irma Vep, 1996

IMDb: 7.0

Özet : Hong Kong aksiyon divası Maggie Cheung, eski bir yönetmenin ona sessiz klasik Les Vampires’ın yeniden yapımında rol vermesiyle Fransa’ya gelir. Tek kelime Fransızca bilmeyen Cheung, kendisini lastik bir catsuit içinde film endüstrisinin çılgınlığının içinde bulur…

Oyuncular: Maggie Cheung, Jean-Pierre Léaud, Nathalie Richard

Müdür: Olivier Assayas

17. Elveda, Dragon Inn, 2003

IMDb: 7.1

Özet : Karanlık ve yağmurlu bir gecede, tarihi ve muhteşem bir Taipei sineması son filmini izliyor: 1967 yapımı dövüş sanatları filmi ‘Dragon Inn’. Sinema ilerledikçe sinemanın çeşitli çalışanlarının ve patronlarının hayatları kesişir ve iki hayalet oyuncu bir dönemin sonunun yasını tutmak için gelir.

Oyuncular: Kang-sheng Lee, Shiang-chyi Chen, Kiyonobu Mitamura

Müdür: Ming-liang Tsai

16. Karpuz Kadın, 1996

IMDb: 7.1

Özet: Genç siyahi lezbiyen bir film yapımcısı, 1930’larda ‘anne’ arketiplerini canlandıran siyahi aktris Karpuz Kadın’ın hayatını araştırıyor.

Oyuncular: Cheryl Dunye, Guinevere Turner, Valarie Walker

Müdür:Cheryl Dunye

15. Ağaçlar Hakkında Konuşmak, 2019

IMDb: 7.4

Özet : Sudan Sinema Kulübü’nün kıdemli üyelerinden İbrahim, Süleyman, Manar ve Altayib, kaybolmuş bir sinemayı yeniden canlandırmak ve ülkelerindeki sinema alışkanlığını geri getirmek için bir yolculuğa çıkarlar. Ancak krizdeki ülke dört arkadaşın önüne aşılmaz engeller koyar.

Oyuncular: Manar Al Hilo, Süleyman İbrahim, Altayeb Mehdi

Müdür: Suhaib Gasmelbari

14. Acı ve Zafer, 2019

IMDb: 7.5

Özet Acı ve Zafer, yönetmen Salvador Mallo’nun geçmişten günümüze yaptığı seçimleri ve hayatında iz bırakan olayları konu alıyor. Sinemada Mallo’nun çocukluğu 60’lı yıllarda geçiyor, doğup çocukluğunu geçirdiği yerden ayrılıp ailesiyle birlikte Valencia’nın bir köyüne göç etmesi, refah arayışı, 80’li yıllarda Madrid’deki ilk aşkı, onun hayatına sebep oldu. Kalbin hızla atmasına, terapi aracı olarak yazmanın ve sinemayla tanışmasına, kendini tanımasına yol açan olaylara değiniliyor.

Oyuncular: Antonio Banderas, Asier Etxeandia, Leonardo Sbaraglia

Müdür: Pedro Almodovar

13.Hugo, 2011

IMDb: 7.5

ÖzetBrian Selznick’in ‘Hugo Cabret’in İcadı’ adlı çocuk romanından uyarlanan film, Paris tren istasyonunun duvarları arasında yaşayan ve saatlerden sorumlu olan yetim bir çocuğun, tren istasyonunu tamir etmeye çalışırken yaşadığı gizemli macerayı anlatıyor. bir gün saat.

Oyuncular: Asa Butterfield, Chloë Grace Moretz, Christopher Lee

Müdür: Martin Scorsese

12. Merkez Sahne, 1991

IMDb: 7.5

Özet: 1930’larda Şanghay’da sinema oyuncusu olarak üne kavuşan, Çin’in ilk beyazperde yıldızı Ruan Lingyu’nun trajik gerçek hikayesine dayanmaktadır.

Oyuncular: Maggie Cheung, Han Chin, Tony Ka Fai Leung

Müdür: Stanley Kwan

11. Oyuncu, 1992

IMDb: 7.5

Özet : Sinema yapımcısı Griffin Mill her gün yüzlerce senaryoyu reddeder ama bir gün bir senaryo yazarından ölüm tehditleri almaya başlar. Tekrar tekrar hatalar yaparak senaryo yazarının kimliğini ortaya çıkarmaya çalışan Mill, rakibine şantaj için kullanabileceği materyaller verir. Hollywood’un kirli çamaşırlarını ortaya çıkaran bir kara komedi.

Oyuncular: Tim Robbins, Greta Scacchi, Fred Ward

Müdür: Robert Altman

10. Ulysses’in Bakışı, 1995

IMDb: 7.6

Özet: Sürgündeki bir sinema yapımcısı nihayet ülkesine döndüğünde, eski hayatının gizemleri ve yükleri bir kez daha peşini bırakmaz.

Oyuncular: Harvey Keitel, Maia Morgenstern, Erland Josephson

Müdür: Theodoros Angelopoulos

9. Nantes’li Jack, 1991

IMDb: 7.7

Özet : Jacquot Demy otuzlu yaşlarının sonlarında küçük bir çocuk. Babasının garajı var ve annesi kuaför olarak çalışıyor. Bütün aile mutlu bir şekilde yaşıyor ve müzik söylemeyi ve sinemaya gitmeyi seviyor. Jacquot her türlü gösteriden büyüleniyor. İlk amatör filmini çekmek için bir kamera satın alır. Fransız sinemacı Jacques Demy’nin çocukluğunu, onun sinema ve müzikallere olan tutkusunu anımsatan bir sinema.

Oyuncular: Philippe Maron, Edouard Joubeaud, Laurent Monnier

Müdür: Agnès Varda

8. Toplayıcılar ve Ben, 2000

IMDb: 7.7

Özet : Siyasi açıdan sol görüşlü olduğunu çekincesiz ortaya koymak; Belgesel çok farklı konulara değiniyor; dışlanmışlara ve marjinallere saygı duruşunda bulunurken yaşam ve ölümlülük hakkındaki fikirlerden sanatın toplumdaki rolüne doğru sapıyor. Ancak Varda sinemanın kendisinden uzaklaşmasına izin vermiyor; İzleyici sanki yolcu koltuğunda oturuyormuş, usta bir kaptanla birlikte aydınlatıcı bir yolculuğa çıkıyormuş hissine kapılıyor. Sinemanın en güzel anlarından birinde yönetmen Varda, olgun incirleri ağaçtan toplayıp oracıkta yerken zengin ve bencil insanların açgözlülüğü hakkında bir tirada başlıyor. Beylik, Marksist teoriyi ezbere okumak yerine sadece bir gözlemi dile getiriyor: ‘iyi olmak istemiyorlar.’ Yerel pazarlar kapandıktan sonra yiyecek bulmak için artıkları toplayan veya çöplükleri karıştıran günümüz çiftçilerine odaklanan bu acımasız gerçeklik, belgesel boyunca yankılanıyor.

Oyuncular: François Wertheimer, Agnès Varda, Jean La Planche

Müdür: Agnès Varda

7. Zeytin Ağaçlarının İçinden, 1994

IMDb: 7.7

Özet : Amatör oyunculardan biri filmde karısını oynayan kadına aşık olur. Bayanın gerçek hayatta onunla hiçbir ilgisi yok. Yönetmen Kiarostami iki oyuncu arasında kalır.

Oyuncular: Mohamad Ali Keshavarz, Farhad Kheradmand, Zarifeh Shiva

Müdür: Abbas Kiarostami

6. Bir Masumiyet Anı, 1996

IMDb: 7.8

Özet : Makhmalbaf’ın 17 yaşındayken bir protesto sırasında bir polis memurunu bıçakladığı gençlik deneyiminin yarı otobiyografik bir anlatımı. Yirmi yıl sonra, durumu düzeltmek için yaraladığı polisin izini sürer.

Oyuncular: Mirhadi Tayebi, Mohsen Makhmalbaf, Ali Bakhsi

Müdür: Muhsin Makhmalbaf

5. Mulholland Yolu, 2001

IMDb: 7.9

Özet : Ünlü bir oyuncu olma umuduyla Los Angeles’a gelen Betty Elms, Kanada’ya taşınmaya karar veren teyzesinin yaşadığı apartman dairesine taşınır. Yerleşmek için apartmana geldiğinde trafik kazası geçiren ve hafızasını kaybettiği için orada saklanan Rita’yı bulur. Betty, kendisiyle ilgili her şeyi unutmuş olan bu bayana yardım etmeye karar verir. Bilinç ve bilinçaltı birbirine karışır.

Oyuncular: Naomi Watts, Laura Harring, Justin Theroux

Müdür: David Lynch

4. Agnes Plajları, 2008

IMDb: 8.0

Özet : Yeni Roma akımının ve savaş sonrası sinemanın değerli isimlerinden biri olan 80 yaşındaki Agnes Varda, eserlerinde sıklıkla kendisini kamera karşısına çıkarıyor. Ancak bunlardan sonuncusu, yönetmenin kıyıda geriye doğru yürüdüğü sahneyle açılan, adeta ‘kaleydoskop, kolaj, fantazi’ niteliğinde, özgeçmiş niteliğinde bir deneme. Sahildeyiz çünkü biri gelip açarsa içerideki kıyılar ortaya çıkar diyor.

Oyuncular: Agnès Varda, André Lubrano, Blaise Fournier

Müdür: Agnès Varda

3. Karanlığın Kalpleri: Bir Film Yapımcısının Kıyameti, 1991

IMDb: 8.1

Özet : ‘Apocalypse Now’ filminin çekimleri sırasında yaşanan sansasyonel olayları ve Francis Ford Coppola’nın doğayla, hükümetlerle, oyuncularla ve içindeki şüpheyle mücadelesini konu alan bir belgesel. Ayrıca yönetmenin eşi Elanor Coppola’nın gizlice kaydettiği ses ve görüntü kayıtları da yer alıyor.

Oyuncular: Dennis Hopper, Martin Sheen, Marlon Brando

Müdür: Fax Bahr, George Hickenlooper, Eleanor Coppola

2. Öldürme Yasası, 2012

IMDb: 8.2

Özet : ‘Son on yıldır bundan daha etkileyici, sürrealist ve sarsıcı bir belgesele rastlamadım.’ Werner Herzog, Öldürme Yasası’nın kaba kurgusunu gördükten sonra. Öldürme Hareketi, karaborsada sinema bileti satan Anwar ve arkadaşlarının oluşturduğu küçük ‘sinema çetesinin’ daha sonra nasıl milyonlarca insanın öldürülmesinden sorumlu paramiliter, aşırı sağcı bir örgüte dönüştüğünü anlatıyor. Grubun 1965 askeri darbesi sırasında yaptığı katliamlar sonucunda milyonlarca aydın ve komünist zannedilen Çinli azınlık hayatını kaybetti. Enver artık rahat ve konforlu bir yaşam sürmekte ve örgütün kurucu rol modeli olmanın keyfini yaşamaktadır. .

Oyuncular: Anwar Kongo, Herman Koto, Syamsul Arifin

Müdür: Joshua Oppenheimer, Anonim, Christine Cynn

1. Yakın Çekim, 1990

IMDb: 8.2

Özet : Zavallı sinema tutkunu Hüseyin Sabzian otobüste yaşlı bir kadınla tanışır ve kendisini ünlü İranlı yönetmen Mohsen Makhmalbaf olarak tanıtır. Buna inanan kadın, erkeği ailesiyle tanıştırmak için evine davet eder. Sabzian, yeni filmi için kendisine maddi yardımda bulunmaları şartıyla aileyi filminde rol almaya ikna eder. Ancak güçlü Ahankhah ailesi, onun evi soyacağından şüphelenir ve adamı polise ihbar eder. Sabzian tutuklanır, sorgu ve yargılama süreci başlar.

Oyuncular: Hossain Sabzian, Mohsen Makhmalbaf, Abolfazl Ahankhah

Müdür: Abbas Kiarostami

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler